Maaarhitektuur

Muuseumikogud

SA Eesti Vabaõhumuuseumi kogudes on enam kui 78 600 museaali ehk muuseumis arvel olevat ühikut. Meie kõige suuremad museaalid on eksponaathooned, aga leidub ka ajaloolisi fotosid ja mõõdistusjooniseid, millega saab tutvuda digitaalselt ja mis kahtlemata võiksid majaomanikele huvi pakkuda.


Rahvaarhitektuuri kogu

Rahvaarhitektuuri kogusse ehk hoonete kollektsiooni kuulub 82 ehitist 17. sajandist tänapäevani, arhailisest külakabelist, aitadest ja tuulikutest kolhoosiaegse korterelamu ja 21. sajandi moodsa puitmajani. Peaaegu kõik eksponaathooned on meie muuseumisse toodud Eesti erinevaist paigust. Nendega saab tutvuda muuseumis kohapeal, aga ka museaalide infosüsteem Muis.ee kaudu, kus saab vaadata hoonete fotosid nende originaalasukohtades, samuti ülesmõõdistamise joonised ja jäädvustusi muuseumisse püstitamisest, rääkimata perekonnalugudest, kes nendes majades on tegutsenud.



Võtame näiteks muuseumi ekspositsioonis oleva Rusi talu rehielamu.

Rehielamu on toodud Karula kihelkonnast Pugritsa külast Ala-Rusi talust. MuISis on hoone kirjelduse all näha võimalust lugeda rohkem infot, samas on lingitud ka nimekiri selle hoonega seotud muudest materjalidest EVM-i kogus, näiteks hoone foto enne ületoomist muuseumisse aastast 1962. Rehealuses asus linamasin, mida muuseumi ekspositsioonis ei taastatud, küll aga on see dokumenteeritud selle algses asupaigas enne hoone ületoomist 1967. aastal. EVM-i kogus olemas ka ülevaade talu algsest õueplaanist ja mõõtudega joonised


Etnograafilise arhiivmaterjali kogus on olemas Rusi talu rehielamu kirjeldused, ka need on osaliselt digiteeritud ja võimaldavad saada pildi hoonetest enne ületoomist.

Foto- ja negatiivikogu

Lisaks ekspositsioonis olevate hoonete ajaloolistele dokumentatsioonidele on muuseumil suur foto- ja negatiivikogu, ligi 37 000 negatiivi ja 20 000 fotot,  mis hõlmavad teadurite ülespildistusi taluarhitektuurist ja ühiskondlikest hoonetest üle kogu Eesti. Fotokogudesse kuulub ka fotosid taluesemetest ja inimestest ning muust eluolust.


Üks põnevamaid kollektsioone on arhitekt Karl Tihase 1950. aastatel tehtud ülesvõtted, mil leidub nii hooneid, lemmikloomi kui ka talude omanikke. Otsides MuIS.ee lehel talu nime järgi, võib leida ülesvõtteid nii mõnestki tuttavast kohast või näiteks oma talust sajandi keskpaiku. Arvukalt on pildilist materjali ühiskondlike hoonete, nagu vallamajad, moonamajad ja muu, kohta. Fotokollektsioonid täienevad pidevalt tänapäeva ülesvõtetega vastavalt muuseumi välitöödele.



Etnograafiliste jooniste kogu

Muuseumi jooniste kollektsioon hõlmab endas nii ülesjoonestusi teaduslikelt ekspeditsioonidelt kui ka tudengite ülesjoonestamistöid alates 1950. aastatest kuni tänapäevani. Etnograafiliste jooniste kogus leidub ka jooniseid esemetest, kuid suurem rõhk on arhitektuuril ja arhitektuurielementidel. Kogus on ligi 3000 joonist ja üle 1000 visandi.


Kunstikogu

Kunstilisemat väljendust elust maal võib leida kunstikogust, kuhu kuulub ligi 250 museaali, sh teosed külaelu armastanud kunstnikelt (K. Burman, M. Bormeister, A. Pulst, R. Sagrits, H. Eelma jt). Arhitektuuriuurijaid rõõmustavad muuseumi ühe rajaja arhitekt Karl Tihase akvarellid, mis on tehtud muuseumile hooneid otsides ning rahvaarhitektuuri raamatut kirjutades.

Etnograafiline arhiiv

Etnograafilises arhiivis ja teaduslikes artiklites on muuseumi teadurite välitöödel kogutud andmed ehitistest ja eluolust. Enamasti on need sellised tekstilised materjalid, mis ei ole trükis ilmunud. Dokumentaalarhiivis säilitame vanu dokumente, nii armastus- kui murekirju, pisitrükiseid. Nende kogude museaalidest on päris palju veel digiteerimata, aga huvipakkuva materjaliga on võimalik tutvuda muuseumis eelneval kokkuleppel.


Etnograafiline esemekogu

Paralleelselt museaalhoonete ületoomisega tekkis muuseumisse ka esemekogu. Esemekogus leidub riidekirste, talumööblit, valgusteid, tekstiile, rahvarõivaid, puunõusid, tööriistu, aga ka nõukogude perioodist pärit raudvoodi, suhkrupakk, seebikarp, sportkingad 1970. aastast ja sinimustvalge kartulikorv 2000. aastast. Kogus on ligi 16000 eset, millest suurem osa on muuseumi hoidlates.


Huvipakkuvate museaalidega on võimalik tutvuda eelneval kokkuleppel muuseumis koha peal. 


Lisainfo saamiseks ja otsingu abi vajadusel palume ühendust võtta peavarahoidja Sille Siidirätsepaga aadressil sille.siidiratsep@evm.ee või telefonil 5305 0637.

Põhja-Eesti
Saared
Lääne-Eesti
Lõuna-Eesti