16.01.25
Ühe erilise maja lugu: Henno talu uhke häärber Kambjas ja selle saatus
Uues artiklis tutvustab Heiki Pärdi Henno taluhäärberit Kambjas. 1920. aastate algul peipsivenelaste artelliehitatud Henno (Enno) talu esinduslik elumaja ning mõisapärane õuekujunduson kõike muud kui tavaline ühe Eesti talu jaoks.
Loe lähemalt
29.11.24
Uus näitus! Individuaalelamute tüüpprojektid 1940. ja 1950. aastail
Tüüpprojektide järgi püstitati 1940. ja 1950. aastail ligikaudu 35 000 eramut. Uus näitus, "Staliniaegsed ja -järgsed peremajad Eestis. 1940-1950. aastate tüüpprojektid", on loodud mõttega tähelepanu juhtida nende majade esialgsele arhitektuurile. Näituse autorid kutsuvad üles mõtlema, kas meie ehituspärandi hulka võiks kuuluda ka selline "tavaline ja igav" arhitektuur.
Loe lähemalt
01.11.24
Ühe erilise maja lugu: suurejooneline Muhu-Suurevalla magasiait
Kuidas meie esivanemad näljaajal talvekuud üle elasid? Viljavarud, mis olid kaitstud magasiaitades, mängisid olulist rolli nende ellujäämises ja igapäevaelus. Novembrikuu erilise maja loos uurime, kuidas magasiaitade süsteem tekkis ja toimis ning vaatame ka tähelepanuväärset Muhu-Suurevalla magasiaita, mis on ainulaadne näide meie arhitektuuripärandist.
Loe lähemalt
07.10.24
Loe lähemalt
Ühe erilise maja lugu: Kalzenau juugendlik maja Mõisakülas
Selle kuu erilise maja loos viib Heiki Pärdi lugeja juugendstiili radadele väikses Mõisaküla raudteeasulas. Kas Valga mõjul (raudteeühendus!) või Riiast tulnud tuultest oli juugendiga nakatatud ka väike raudteeasula Mõisaküla. 20. sajandi algul väga hoogsalt arenenud alevis kerkis tollal maju nagu seeni pärast vihma ja enne Esimest maailmasõda ehitati sinna ka paar silmapaistvat juugendstiilis elu-ärihoonet: Mõisaküla Ühispanga maja ja Karl Kalzenaule kuulunud hoone.
05.09.24
Ühe erilise muuseumimaja lugu: Töökmani kõrts-restoran
Seoses muuseumi ekspositsiooni avamise 60. aastapäevaga käsitleme käesolevas erilise maja loos üht vähetuntud muuseumihoonet, mis jäi keeruliste olude sunnil küll lõpuni püstitamata, kuid sellest hoolimata suutis üsna märkamatult jäädvustuda muuseumi külastajate ja ka siinse piirkonna elanikke mällu.
Loe lähemalt
04.07.24
Ühe erilise maja lugu: esinduslik Kõpu õigeusu kirik-koolimaja
Ühe katuse all paiknev õigeusu kirik ja koolimaja polnud Eestis päris tundmatu: näiteks paiknes taoline koosehitis Järva-Jaanis ja Obinitsas, kuid Kõpu oma oli neist vaieldamatult kõige esinduslikum ja multifunktsionaalsem.
Loe lähemalt
17.06.24
Igaküla suurkao Muhus
Üks Eesti kuulsamaid kaeve on olnud Muhu Igaküla suurkaev ehk muhu keeles suurkao. Selle suurejoonelise veevõtukoha tõi avalikkuse ette tuntud päevapiltnik Johannes Pääsuke aastal 1913.
Loe lähemalt
27.05.24
Eestisse armunud… – KARL TIHASE 110
Sel kevadel möödub 110 aastat Siberis sündinud kirgliku eesti taluarhitektuuri uurija, arhitekt Karl Tihase sünnist. Eesti Vabaõhumuuseumi jaoks on see oluline tähtpäev, sest tegemist on ühe muuseumi rajajaga, kelle tehtule toetutakse nii teadustöös kui ka ehituspraktikas siiamaani.
Loe lähemalt
10.05.24
Kõrgub sarikatel haljas pärg. Sarikapärja traditsiooni ajaloost
Tõenäoliselt on enamik meist näinud, kuidas sarikate alla jõudnud hoonet ehib okstest pärg. Hanno Talving kirjutab sarikapärja ja sarikaliikude elujõulise traditsiooni ajaloost ja eri maade kombestikust.
Loe lähemalt
03.05.24
Ühe erilise maja lugu: Rocca Al Mare Hagemeistri suvila
Eesti Vabaõhumuuseumi südames asuv Hagemeistri suvila sai 2024. aastal uue kuue ja nüüdsest asuvad selles 19. sajandist pärit hoones muuhulgas ka EVMi maaarhitektuuri keskuse tööruumid.
Loe lähemalt
28.03.24
Ühe erilise maja lugu: ainulaadne Saku kogukonnamaja
Eesti Vabaõhumuuseumi teadur Hanno Talving kirjutab Saku kogukonnamaja keerukast saamise loost ja mitmest näost. Vaevaliselt valminud hoones on aastate jooksul asunud kooli-, rahva- ja vallamaja, tehes selle Eestis ainulaadseks.
Loe lähemalt
01.03.24
Ühe erilise maja lugu: suursugune Ärma talu elumaja
Eesti taluelamute hulgas oli üks kõige esinduslikumaid ja suursugusemaid Raikkülas Raela külas asunud Ärma häärber. Maja muudab eriliseks asjaolu, et see silmapaistva arhitektuuriga hoone rajati majanduslikult suhteliselt keskmisel järjel olnud Lõuna-Harjumaa külasse.
Loe lähemalt
12.01.24
Ühe erilise (tüüp)maja lugu: esimesed EKE Tared
Käesoleva erilise maja loo puhul kiikame ühte mõnevõrra hilisemasse, kuid siiski huvitavasse perioodi Eesti maaarhitektuuri arenguloos, mil hakati esmakordselt katsetama puidust ruumelementide kasutamist üksikelamute püstitamiseks.
Loe lähemalt