Külastajainfo

Nätsi pukktuulik

19. sajandi teisest poolest


Suurematüübiline Läänemaa lõunaosa pukktuulik pärineb Vanasauna talust Nätsi külast Mihkli kihelkonnast. Pärimuse järgi on tuuleveski ehitatud 19. sajandi teisel poolel sama kihelkonna Rabavere külas Pärdi-Madise talus, kust see müüdi edasi Nätsi külla Mihkli kihelkonda. Tuulik kuulus aegade jooksul küla erinevatele taludele, kuni selle ostis peale Esimest maailmasõda Vanasauna pops Ants Kümmel. Pärast tuuliku suuremaks ehitamist hakkas see jahvatama jahu ümbruskonna küladele. Muuseumi toodi tuuleveski 1959, avati 1960.



Massiivse laudtuuliku kere toetub ühele sambale, mille otsa on ristipidi tapitud ematala ehk söömer. Viimasele kinnitub kere raamistik ja toetub vahelagi veskikividega. Et tuulik tööle hakkaks, tuli selle tiibadele (pikkus 8,40 m) kinnitada purjed või laudluugid ja kere sabapuust tuulde keerata. Veski on kahekorruseline. Jahvatusmehhanism hammasrataste ja suurte veskikividega asub teisel korrusel, valmis jahvatis tuleb esimese korruse jahukirstu või tangukasti. Tuulikus jahvatati ümbruskonna talumeestele vilja kindla tasu - mati - eest. Nii võttis mölder Ants Kümmel 9 puuda (1 puud = 16,4 kg) rukki või 8 puuda odra jahvatamise pealt 6 toopi (1 Tallinna toop = 1,1 liitrit) vilja endale.



Joonis




Kas teadsid?


  • Nätsi tuulik oli algselt ühepereveski, kuni selle ostis Vanasauna pops Ants Kümmel, kes soovis viljajahvatamisega tulu teenida. Ta ehitas tuuliku suuremaks ja asendas maakividest veskikivid valatud kividega.
  • Pärimuse kohaselt vajanud mölder Vanasauna Ants tuulikule tugevat ja sirget emapuud. Sobiv puu leidunud Audru mõisapargis, kust seda loomulikult maha võtta ei saanud. Ühel tormisel novembriööl aga võtnud seitse suguvõsa meest siiski asja ette ja hommikuks olnud puu jäljetult kadunud – isegi kännu koht olnud mätastega kaetud. Keegi puud hiljem taga ei igatsenud.
  • Sügiseti jahvatamise hooajal jahvatati soodsa tuulega ööd ja päevad, väljaarvatud laupäeva ja pühapäeva ööd. Hea tuulega võis tuulik jahvatada paar tonni vilja päevas.
  • Nätsi tuulikus jahvatati nii leivajahu, loomajahu, kroovjahu kui tangu.
Põhja-Eesti
Saared
Lääne-Eesti
Lõuna-Eesti