Külastajainfo

Lau külapood

1938. aastast

Pärit Lau külast Juuru kihelkonnast Harjumaalt. Üsna tüüpilise põhiplaaniga poehoone ehitas 1914 Ingliste mõisa viinapõletaja Jaan Meinberg. Muuseumisse toodud 1999, külastajaile avatud 2012.



Maa-asulatesse asutati siin-seal poode 19. sajandi viimasel veerandil, kui talurahvas hakkas üha rohkem ostukaupa nõudma. 20. sajandi alguseks oli maapoodide võrk välja kujunenud. Laul tegutses pood ehk juba tsaariajalgi, kindlasti aga aastast 1925 kuni nõukogude korra kehtestamiseni 1940. Poemamslilt ajastutruud kaupa ostes saab teha väikese ajarännaku 1938. aastasse, Eesti majanduse õitsenguaega.

Lau poe üsna väike palkhoone asus Inglistest Keavasse ja Kaiu viivate teede ristil. Selles olid letiruumi ja lao kõrval kaupmehe eluruumid: kolm tuba ning köök. Naabruses asuva Otsa talu maast saadud 2,5 vakamaa suurusel krundil (1 tallinna vakamaa = 0,18 ha) seisis ka kõrvalhoone, kus olid ait ning laut lehmale, paarile lambale ja seale.

Nagu hoone plaanilahendusest ja asukohast näha, kavatses Jaan Meinberg sinna poe asutada ning võimalik, et pidaski seda mõnda aega. 1921 peale tema surma koostatud varanduse loetelus on kirjas lett, kaal ja plekist poe silt.

Poehoone päris tema teine naine, Anna Pauline Meinberg, neiuna Tikerberg. Letiruum ja mõni eluruumidest olid alates 1925 välja renditud (suure majanduskriisi ajal u 1929 -1930. algusaastatel pood ilmselt ei tegutsenud). 1934. aastast pidasid poodi Pauline Meinberg ja ta tütar Alice Tikerberg – Poe-Mamma ja Poe-Liisi. Umbes samal ajal vooderdati ja värviti maja ning pandi ukse kohale plekksilt kirjaga „Koloniaal-kauplus A. Tikerberg“.

Tolleaegses tüüpilises segapoes müüdi nii petrooli, soola-suhkrut, teed, kakaod, kohvi, rosinaid, riisi, maiustusi, heeringaid kui lõhnaseepe, niiti-nõelu-nööpe, lambiklaase ja -tahte, nõusid, tubakat-sigarette, köisi, hobuserakmeid, kingaviksi, hambapulbrit, postkaarte ning kangaidki. 1935 lubati III järgu äritunnistustega poodidesse müügile ka õlu ja kodumaised veinid.


Ka külapoe ümbruses võib näha 1930. aastate lõpus aianduses valitsenud suundumusi, kuid siin on rohkem tähelepanu pööratud iluaiale. Loe aianduse kohta edasi siit

Joonis



Kas teadsid?


  • Veel 19. sajandi keskpaiku osteti mõisast või kõrtsmiku vahendusel põhiliselt soola, rauda, tubakat ja heeringaid. Õmblustarbeid, raamatuid jm pudi-padi müüsid rändkaupmehed
  • Lau poodi nimetati Pasaaugu poeks, sest ta asus madalal alailma porisel kohal.
  • Poes osteti kokku ka mune, köömneid, kodulinde jm. Poe-Mamma korraldas kohalikele naistele kokakursusi.
  • Poe kaubavaliku kujunemisel oli oma osa kaubaagentidel, kes firma tooteid reklaamides mööda maad ringi käisid.
  • 1938-1939 üüriti Lau poe letiruumi-tagust tuba rätsepaperele, kööki kasutati ühiselt. Rätsepale kuulus ka küla esimene raadio.

Põhja-Eesti
Saared
Lääne-Eesti
Lõuna-Eesti