Eesti Vabaõhumuuseum tähistab õpetajate päeval olulist tähtpäeva Eesti haridusloos. Tänavu möödub 30 aastat hetkest, mil vabaõhumuuseumis asus tööle Eesti esimene muuseumipedagoog.
Esimene muuseumipedagoog Christina Lään meenutab uue osakonna algusaastaid: ”Oli uljas ettekujutus, et vanamoodi ei saa, aga uut ei olnud veel olemas. Igatahes tuli "iganenud" ekskursioonidega midagi ette võtta ja elav muuseum, elavad talud, “käed külge” lähenemine oli suur unelm. Üks esimesi uut moodi tegevus olidki "Pulga talu päevad" - veel ei olnud ajaloolisi riideid, tööriistu, vilja tõime nagu ka praegu eemalt põllult - aga entusiasm oli suur.”
Eesti Vabaõhumuuseumi haridusosakonna juht Eliis Vaino lisab: ”Kui 30 aastat tagasi oli muuseumipedagoogika innovatsioon, siis tänaseks päevaks on formaalse hariduse toetamine muuseumitundidega igapäevane praktika. Ainuüksi eelmisel aastal külastasid vabaõhumuuseumi hariduskeskuse Kuie kooli programme ligi 17 000 lasteaia- ja koolilast. On hea meel, et muuseumitunnid on tänasel päeval väga populaarsed ja õpetajad oskavad hinnata aktiivõppe meetoditel põhinevate programmide kasulikkust.”
Muuseumihariduse tähtsuse rõhutamiseks jagab vabaõhumuuseum välja “Kuie kooli suurima sõbra” tiitli ühele koolile ja lasteaiale, kes on möödunud aastal enim haridusprogrammides osalenud. Sel aastal pälvivad tunnustuse Tallinnas Lasnamäel asuv Arbu lasteaed, kust külastati muuseumitunde 275 korral ja Kindlus Tour OÜ, kelle vahendusel jõudis muuseumisse 440 kooliõpilast Ida-Virumaalt.
Vaino sõnul näitavad tänavused auhinnasaajad selgelt, et muuseumidel on ühiskonnas kanda laiem roll. “Lisaks teadmiste edasiandmisele on muuseumid paigad, mis ühendavad kogukondi, soodustavad lõimumist ja keeleõpet ning aitavad kaasa ühise kultuuriruumi loomisele. Meil on suur rõõm tunnustada tänavusi suurimaid muuseumisõpru, ” täiendab Vaino.
Kuie kooli haridusprogrammidega saab tutvuda lähemalt veebilehel: https://evm.ee/haridus