Kevadeti enne jüripäeva käib vabaõhumuuseumis kibekiire askeldamine – toimumas on talude ettevalmistamine ja sisustamine suviseks hooajaks. Sellega on seotud terve töötajate armee: konservaatorid, teadurid, kuraatorid, koguhoidjad, aga ka muuseumi tublid vabatahtlikud. Kõik taluhooned tuleb esmalt puhastada: pühkida ära talvega kogunenud tolm ja ämblikuvõrgud, teha puhtaks aknad, tuulutada voodi- ja padjakotid. Seejärel pannakse hoidlas talude kaupa kastidesse-korvidesse tekstiilid ja väikeesemed, mis toimetatakse püsiekspositsiooni kuraatori ja tema abiliste poolt taludesse. Veotöödel lööb vahel kaasa ka hobune ja kutsar koerakesega. Iga talu seab üles selleks moodustatud väike meeskond. Seejuures jälgitakse tähelepanelikult vastava väljapaneku koostanud kuraatori põhimõtteid ja näpunäiteid.
Mitmes muuseumi talus on uutmoodi klaasitagused väljapanekud, mis jutustavad kindlat lugu. Tänu erilisele lahendusele saab seal välja panna rohkem esemeid, mis annavad ohtralt lisateavet. Näiteks Jüri-Jaagu talus näeb hetke 19.–20. sajandi vahetuse Muhu pulmast. Siin näeb vanemat ja uuemat rahvarõivast, kuid ka erilist pruuditanu ja pruudipõlle, mida kantigi vaid pulmas. Peiu kannab moodsamat ülikonda võrdluses vanamehega, kel seljas muhu meestele iseloomulik kootud kampsun. Peol viibiv õigeusu preester viitab, et Saare- ja Muhumaal oli õigeusk 19. sajandi keskpaigaks üsna levinud. Pulmalaud pakub põnevat teavet toiduhuvilistele. Pildi muudab põnevamaks helindus – laulvad muhu mehed, kes oma lorilaulude vahele naeravad nii, et küll saab!
Teine Muhu talu, Jaagu väikekoht pühendatud neile muhulastele, kes pidid mandril ehk suurel moal leiba teenimas käima. Tööd tehti ka rikkamatele kohalikele. Nii olid muhu naised kibedad tegijad õmblustöödel ja tikkimises ning said nad hakkama ka kõigi muude toimetuste ja lastekasvatamisega. Jaagu talu annabki edasi detailirikka pildikese sellise tööka naise elust. Aarte kaluritalus saab aga heita pilgu meremehe ellu ja näha, mida kaugetelt maadelt kodustele kingiks kaasa toodi. Väike Nuki suitsumaja kõneleb kehviku argielust. Loodetavasti külastaja märkab klaasitaguste pildikeste tähendusvarjundeid ja saab sel viisil mõndagi huvitavat teada.
Suvehooajal kannavad muuseumi taluhoonete eest hoolt seal töötavad perenaised-peremehed. Klaasitagustel väljapanekutel hoiavad pilku peal ekspositsiooni tehnikud.
Tore on see, kui 23. aprilliks, suvehooaja alguseks valmis sätitud talud mõjuvad ehedalt, tõeliste kodudena. Vabaõhumuuseum ootab kõiki huvilisi uudistama ja avastama!
Loo autor on Liili Aasmaa, muuseumi tekstiilikonservaator
Pruutpaar ja pulmalised Jüri-Jaagu talu rehetoas. Foto: Kristjan Sulõnd.
Kevadel Nuki majapidamise voodi- ja padjakotti tuulutades tuli ühtlasi hiirte näritud augud ära nõeluda. Foto: Anneli Banner.
Jüri-Jaagu aida suviste asukate Timmu ja Riste väljavedu on päris lõbus tegevus, kui sellesse on kaasatud ka hobune, kutsar ja koer! Foto: Dagmar Ingi.