Kevadpüha ja laadapäev
"Kõik lapsed õue!"
Kevadlaat on avatud kell 10–16, tegevused taludes toimuvad kell 11–16.
Selle aasta Kevadpüha ürituse pühendame lastele. Vanal ajal olid maikuuks talulastel koolitunnid läbi. Siis ei alanud koolivaheaeg, vaid kibekiire tööaeg, sest talus oli iga kätepaar arvel. Kohustused kasvasid koos vanusega.
Tänapäeval viitab maikuu pika ja sisutiheda kooliaasta lõpule. Lastel on õigus ja isegi kohustus suvel puhata. Kevadpühal saab muuseumi taludes ja esimest päeva avatud Karjalapse seiklusrajal osa laste elust läbi ajaloo - nende kohustustest ja õigustest, rõõmudest ja muredest .
Peateed mööda kulgevalt laadalt võib leida eestimaist käsitööd ja toidukraami.
Sissepääs muuseumikaardi ja TallinnCardiga on tasuta!
Osta e-pilet
Kuidas tulla?
Soovitame tulla ühistranspordiga, jalgsi, tõuke- või jalgrattaga!
Ühistransport:
Muuseumi väravasse toovad bussid nr 21 ja 21B. Muuseumist kesklinna suunas viivad bussid nr 41 ja 41b.
Zoo peatusest on ca 15-minutiline jalgsimatk mööda mereäärset teed.
Sõiduajad leiate siit!
Autoga: Tasuta parkimine nii muuseumi peavärava parklas, Tehasemaja parklas kui ka tagumises parklas (ca 1 km peaväravatest Kakumäe suunas).
PILETIKASSAD ASUVAD:
Muuseumi peaväravas ja tagumises väravas (ca 1 km peaväravatest Kakumäe suunas).
Karjalapse rada 1. mail avab muuseum mängulise Karjalapse raja, mis viib külastaja seiklema koos karjapoiss Antsu ja tema truu sõbra Muriga. Seikluslikul rajal saab osa karjalapse päevast, mis juhatab nii muuseumi taludesse, metsa kui ka mere äärde ning paneb proovile teadmised, nutikuse ja osavuse. Mängulusti jätkub mitmeks tunniks! Jälgi, kuhu Ants ja koer Muri sind kutsuvad!
Sassi-Jaani – õpetus on parem kui rikkusPärisorjuse ajal ei osanud Sassi-Jaani talus keegi undki näha sellest, et tulevikus on võimalik lastele kooli valida. Tänapäeval on see võimalik, valikuid on rohkem kui üks. Astu ligi ja uuri lähemalt, millistes koolides on lastel praegusel ajal võimalik õppida.
Külla on kutsutud: Waldorfkool, Montessori haridus, Demokraatlik kool, Kristlikud koolid ja lasteaiad, aga ka Kolahoov.
Köstriaseme talu – noore esimene töökoht ja lepingu sõlmimineJüripäevast asusid taludesse tööle suvised abilised. Ka Köstriaseme pererahvas on võtnud palgale kaks noort, kelle oskused nüüd proovile pannakse. Noore Annaga on kaval peremees teinud enda jaoks õige kasuliku lepingu, aga kas ka õiglase?
Kuidas leida tänapäeval päris esimene oma töökoht?
OIeme kutsunud külla targad täiskasvanud, kellelt seda uurida. Tuleb ju teada oma õigusi ja kohustusi, et mitte petta saada. Kell 11.00-16.00 annab nõuandeid esimese töökoha valikul CV Keskus ja kell 12.00-14.00 on kohal SA Õpilasmalev.
Pulga – enne töö, pärast lõbu. Talutööd ja laste mängud Talulapsed tegid maast madalast tööd - poisist pidi ju kasvama tubli peremees, tüdrukust oskuslik perenaine. Lapsi kaasati kõiksugustesse talutöödesse. Nad korjasid hagu ja kive, ladusid puid riita, jahvatasid käsikivil jahu, aitasid pesu pesemisel ja söögi keetmisel, maakaevamisel ja sõnniku laotamisel. Pulga talupere ootab lapsi talutöödele appi. Harjutada saab ka kaelkookudega ämbrite kandmist ja palkide koorimist. Kui tööd tehtud, on aega rehemaja ees mängida!
Härjapea – mänguasjade elu Eesti ajal. Kaltsutite meisterdamineVanasti oli lastel palju töid ja tegemisi, isiklikke mänguasju oli vähe. Seda enam neid hoiti ja armastati. Talus on näitus umbes saja aasta tagustest mängukannidest. Mõtle, kas ka sinu tänased mänguasjad on saja aasta pärast sama kenad kui praegu ja pakuvad järeltulevatele põlvedele huvi?
Siit saab kaasa lõikeid riidest mänguasjade valmistamiseks, väiksema kaltsutite võid siinsamas valmis teha.
Kolu kõrts – laadalõbu
Laadal toimus alati midagi põnevat. Kohale olid kutsutud žonglöörid ja kondiväänajad, pillimehed ja leierkastimängijad. Tsirkusestuudio Folie esineb kell 12.00 ja pärast õpetab huvilistele trikke. Imekspandav, mida kõike nad ei oska! Kõrtsi kõrval saab sõita vana aja karusselliga.
Kell 13.15 esinevad Piibarid ja kell 14.15 teevad muusikat Kreete Viira ja Jaagup Kippar.
Lau pood – magusasõprade lemmikpood
Lapsed on ikka armastanud magusat. Lau külapoes on müügil mitut sorti komme. Poemamsel on täna pakkinud ühte kotti erinevaid kompusid. Sedasi saab kõik sordid korraga ära maitsta ja lemmikkommi välja valida. Kui see tehtud, võib uurida, kas kommipoes
teatakse ka kuidas hammaste eest hoolitseti?
Kolga aida-rait – koduloomad- ja linnud. Talulapse maailm
Kolga talu õuel avaneb tõeline talulapse maailm, kus saab kätt proovida erinevates talutöödes hobuse rakendamisest kartulite sorteerimiseni.
Kolga raidas ootab kõiki näitus-tegevusala „Iga väike samm loeb“. Seal saab mängides selgeks, mida meil on oma esivanematelt keskkonna säästmisel õppida.
Igal täistunnil on võimalik näha muuseumi koduloomi ja linde. Loomade soovist lähtuvalt on grupi suurus 20 inimest.
Kuie kool – head lapsed, need kasvavad vitsata
Rangest ja teinekord isegi kurjast koolmeistrist on tänapäeval saanud mõistev õpetaja, kes lahendab olukordi vaid sõnadega. Vaatame, kuidas on lastele mõeldud keelud ja käsud ajas muutunud. Koolitundi annavad üheaegselt vanaaegne ja tänapäevane koolmeister.
Külas on Margit Sarv Õiguskantsleri kantseleist, laste ja noorte õiguse osakonnast.
Uurime endisaegseid karistusvahendeid: urvaplaastrit, kaardikeppi ja herneid. Koolitunnid toimuvad igal täistunnil kell 11, 12, 13, 14 ja 15.
Kuni suuremad lapsed on koolitunnis, ootab kell 11.30 maja teisel korrusel Kreete Viira pere pisimaid, kellega koos läbi viia üks vahva folgitund.
Kolhoosimaja – paberist mänguasjad ja lõhnavad kommipaberid
Nõukogude ajal
olid mänguasjad sageli kõigil ühesugused. Rõõmu tunti väikestest asjadest, näiteks kommipaberite kogumisest, mida imetleti, nuusutati ja omavahel vahetati. Tavaline paber andis võimaluse joonistada just selliseid lelusid, millest unistati.
Omaaegsed lasteajakirjad pakkusid võimalust midagi paberist meisterdada.
Pange proovile oma joonistamisoskus ning tehke paberist unistuste nukk
uhkete riietega või voldi kokku vabaõhumuuseumi rehemaja!
Tutvuda saab laste nõukogudeaegsete kommipaberikogudega! Perenaine valmistab köögis kirjut koera ja Kass Arturi kooki.
Sepa talu – karjalapse mänguasjad
Sageli mängisid karjalapsed kodu ja taluelu, kus neil olid oma kariloomad. Need tuli ise puust valmis voolida. Õpitoas saad sinagi vesta puust kariloomi ning meisterdada tuulevurri, mis peletab hundid eemale. Teha saab ka
teisi toredaid mänguasju. Ühe korra õpid, oskus jääb alatiseks! Õpitoa hind on 5 või 10 eurot.